Az okostelefon a XXI. századi élet egyik legfontosabb kelléke, munkában és azon kívül is. A kínálat hatalmas, a választásnak pedig nagy a jelentősége, mert egy telefon sokféle szituációban segíthet vagy hagyhat cserben.
Kezdjük egy kis történelmi érdekességgel. Az első ilyen kütyü megjelenéséhez nem elég az első Samsung vagy Apple okostelefon kiadásához visszamennünk. Az igazi kezdetet az 1994-ben megjelent IBM Simon jelentette. Ezen az eszközön lehetett futtatni külső fejlesztőktől származó programokat és ez már érintőképernyős volt. A legtöbbek által okostelefonnak tekintett gépek első képviselője a 2007-ben megjelent IPhone volt. Általában ~5 hüvelyk a képernyőjük átmérője, 6 hüvelyknél már phabletról (phone+tablet) beszélhetünk és ezek fölött tabletről.
Az okostelefon legegyszerűbb jellemzése, amikor azt mondjuk, hogy egy virtuális bicskaként működik. Kicsi, van benne mindenféle applikáció, de nagyon komoly munkához egyik sem használható igazán. A böngészés során egy nem mobilra optimalizált oldal nem biztos, hogy használható rajta és általában a komplex irodai programoknak is csak leegyszerűsített változatát képes futtatni.
Ma már elengedhetetlen eszköze a munkának, mivel állandó kapcsolatot tesz lehetővé munkatársainkkal minden digitális csatornán (e-mail, telefonálás, videó chat stb.) és egy felhőtároló használatával szó szerint mobillá teszi az irodai számítógépet.
Az okostelefonok választéka hatalmas, de van pár szempont, ami segít a tökéletes választásban. Nem érdemes „névtelen” gyártótól vásárolni. Ez esetben ugyanis kérdéses, hogy jól van-e lefordítva magyar nyelvre a felület, megkapjuk-e a legújabb frissítéseket, találunk-e információt az eszközről az interneten és, hogy jó minőségű eszközt kapunk. Érdemes utánanéznünk annak is, hogy a gyártó milyen módon gondoskodik a garancia teljesítéséről: hol van szervize, milyen feltételekkel, milyen javításokat vállal és mennyi ideig tart a javítás általában. Vásárlás előtt írjuk be a keresőbe a telefon nevét és a teszt szót, mert rengeteg telefont próbálnak ki és véleményeznek profik és hozzánk hasonló vásárlók egyaránt.
A másik szempont pedig az, hogy mire használjuk a terméket első sorban. Soroljuk fel a három számunkra legfontosabb képességet, amit elvárunk a készüléktől (pl.: fényképezés, üzemidő, videorögzítés, videonézés, gyorsaság, több feladat futtatása egyszerre stb.) és állapítsuk meg milyen maximum árat engedhetünk meg magunknak.
Harmadik szempont műszaki feltételeinkhez kapcsolódik. Ne féljünk a teljes műszaki leírás szakszavaitól a keresés során! Figyeljünk például arra, hogy milyen anyagból készült az okostelefon. Egy fémből készült borítás nehezebb, viszont strapabíróbb és minőségi hatást kelt. Gondoljuk végig, hogy a telefon súlyát elbírjuk-e hosszabb távon, vagy egy kisebb, inkább műanyagból készült eszközt érdemes-e választanunk. A telefon funkcióiról szóló lista az egyik legfontosabb a leírásban. Van-e benne rádió, használható-e távirányítóként, képes-e kezelni két SIM kártyát, rendelkezik-e NFC (Near Field Communication – kis hatótávolságú kommunikáció) technológiával, melynek köszönhetően használható például bankkártyás fizetésre.
A karbantartással kapcsolatban érdemes tudnunk, hogy a modern akkumulátorok (főleg egy drágább eszközben) már nem annyira kényesek. A legfontosabb, hogy ne érje erős napsugárzás hosszú időn keresztül és ne merítsük le 0%-ra vagy töltsük túl. Ez legalábbis a mi véleményünk a témában, de még mindig sok tévhit és vita áll az akkumulátorok megfelelő kezelése mögött. Megbízhatatlan forrásból ne telepítsünk applikációkat, és nézzük át, mely adatainkhoz férhet hozzá az app! A kijelzővédő fóliát és a tokot automatikusan számoljuk hozzá a vásárláshoz.
Az érintőképernyő tisztítása egy enyhén nedves ronggyal, zsebkendővel vagy szemüveg tisztítóval is elvégezhető, csak ne legyen durva felületű, óvatosan töröljünk vele és ne karcolja a kijelzőt!
Végül pár szó a tabletekről
Kép forrása: oldcomputers.net
Az első tablet az 1987-ben megjelent Linus Write-Top volt. A Write-Topba kézírással lehetett bevinni az adatokat közvetlenül a kijelzőre és hasznos volt orvosi kartonok készítésekor vagy más formanyomtatványok kitöltésekor.
A tabletek okostelefonokkal szembeni előnye vagy hátránya a mérete. Ennek a paraméterének köszönhetően nagyobb akkumulátor és teljesítmény fér bele, de jellemző, hogy kamerájuk viszont gyengébb, mint egy okostelefoné. Egy kisebb tablet 7 hüvelyk képernyőátmérőjű, a jelenlegi felső határ pedig több mint 18 hüvelyk.
Érdemes egy billentyűzetet vásárolni a tabletünkhöz, mert így gyorsan átalakítható egy viszonylag hosszabb szöveg megírására is alkalmas kis számítógéppé.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: