B2B - beszerzésről mindenkinek

Milyen laptopot vegyünk?

A műszaki üzletekben több típusú és méretű laptop közül is választhatunk. Ezeket nem szabad egy kalap alá vennünk, ugyanis mindegyik más-más terepen működik a legjobban. Ebben a bejegyzésben segítünk Önnek a választásban és adunk pár tippet a karbantartáshoz is.

 

Osborne-1, az első laptop.

Kép forrása: oldcomputers.net

Az első hordozható számítógép az 1981-ben megjelent Osborne-1 volt. Ez, a képen látható, leginkább hűtőtáskára hasonlító szerkezet két nagy floppy lemezt is képes volt olvasni, kijelzője pedig akkora volt, mint a mai nagyobb okostelefonok érintőképernyője. A mai gépekkel szemben könnyebb edzésprogramoknál is lehetett használni kényelmes fogójának és 11 kilós súlyának köszönhetően.

A laptopok és notebookok között ma már nincs lényeges különbség és a szóhasználatot tekintve is szinonimaként tekintenek rájuk. Eredetileg a laptop az asztali számítógép ölben tartható változata volt úgy, hogy közben egy teljes PC erejével rendelkezett. A notebook pedig egy kisebb, első sorban jegyzetelésre tervezett számítógépet jelölt.

A vásárlás során először azt gondoljuk végig, milyen célra keresünk számítógépet. A megfelelő gépet könnyen megtalálhatjuk a méret és súly, illetve a teljesítmény és azon belül is a RAM (közvetlen hozzáférésű memória) méretét alapul véve.

Fontos a súly és teljesítmény kiválasztása.Ha az utazásokhoz szeretnénk egy társat, akkor két lehetőségünk van. Vagy egy olcsó és könnyű (max 2 kg-os) gépet választunk, vagy ha az ár nem számít, pár százezer forintért a laptopok elitjéből, az ultrabookokból érdemes választani. Ezek könnyűek és nagy teljesítményűek kompenzálva a magas árukat.. Az összes laptop rendelkezik annyi teljesítménnyel, hogy a Microsoft Office alapvető programjait és a böngészőt futtassa, de egy 2GB RAM-mal felszerelt gép esetében csak ennyi jár és ennyit kapunk.

Ha a laptopot csak az otthon-autó-iroda útvonalon fogjuk magunkkal vinni, bátran vehetjük a nagy képernyőátmérőt egy új szempontnak. Az ilyen csodáknak a súlya akár 3 kg és a felett is lehet, ezért ha nem biztos, hogy csak egyik asztaltól a másikig visszük, inkább mást válasszunk kivéve, ha szeretnénk egy kis karizomedzéssel összekötni a sétákat.Természetesen, a méretnek köszönhetően, egy nagyobb billentyűzetet és elég teljesítményt kapunk az összes irodai feladathoz, azaz legalább 4GB RAM-mal rendelkeznek.

Ha egy leendő tulajdonos él-hal a számítógépes játékokért, akkor már 8 GB RAM számít az alsó határnak és a kijelző méretét tekintve a legnagyobbak között kell keresgélnünk. A modern játékok futtatása hatalmas munka a laptopok számára, főleg ha nagyon magas grafikai szintet állítunk be rajtuk. Ez azt jelenti, hogy felső határokat ne keressünk a teljesítményt nézve, a lehető legerősebb darabra lesz szükségünk.

Egy iskolai gép esetén a ksebb teljesítmény is megfelelő.Ha egy iskolai gépet szeretnénk választani, nem biztos, hogy feljebb kell mennünk 4GB RAM-nál és egy jó akció esetén 75-80 ezer forintért is találhatunk laptopot. Ne felejtsük el, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Tisztaszoftver Programjának köszönhetően ingyenesen letöltheti minden diák a Microsoft Office programcsomagot maximum 5 laptopra, azaz ennek árával és telepítésével nem kell számolnunk a kiválasztásakor!

Ne felejtsünk el tájékozódni a garanciáról! Minden gyártó más és más feltételeket szab meg a javítás vállalásához, illetve az eladók is szabhatnak garanciális feltételeket. Valószínűleg nem vállalják a garanciális javítás a szakszervizek, ha illegálisan telepített, vírusos szoftver okozta a problémát, külső behatás érte az eszközt vagy a szakszervizen kívül végeztettünk javítást,átalakítást a laptopon. Ezért érdemes kerülni az otthoni kísérletezést, ha valamilyen hibát észlelünk.

Ha megvásároltuk a kiszemelt laptopot ne felejtsük el tisztán tartani, mind fizikailag, mind szoftveres szinten. A fizikai tisztítás legfontosabb része a szellőzőnyílás portalanítása. Egyszerű megoldás, ha egy gyenge szívóerejű porszívót használunk vagy egyszerűen belefújunk egy nagyot a szellőzőnyílásba, de egy komolyabb tisztításhoz fel kell nyitni a laptopot. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy ez menni fog (az összeszereléssel együtt), akkor hívjunk szakembert. A sűrített levegő használata csak akkor javasolt erre a célra, ha belülről kifele fújjuk a port, azaz felnyitottuk a laptopot. A rendszer épségével kapcsolatban a legfontosabb szabály, hogy kerüljük az illegális vagy bizonytalan forrású programok letöltését és mindenképpen telepítsünk vírusirtót a számítógépre.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!