A napelem egy olyan eszköz, amely az elektromágneses sugárzást rögtön villamos energiává alakítja. A napelemek alkalmazása manapság egyre szélesebb körben elterjedt, vehetjük példának a napenergiával működő erőműveket, a napelemek segítségével megoldott köztéri világítást, de a munkahelyünkön és az irodában is alkalmazható ez a technológia.
A fényelektromos hatást 1905-ben Albert Einstein magyarázta meg először, aki aztán 1921-ben megkapta az év fizikai Nobel-díját. Az első modern napelem szabadalmát Russel Ohl jegyezte be 1946-ban, mely napelemet 1954. április 25-én mutattak be a Bell Laboratories szakemberei. Azóta a napelemek alkalmazása számtalan iparágban és az élet megannyi területén elterjedt. Megújuló energiaforrásként a zöldenergia táborát erősíti, s bár a természetvédők mind erre esküsznek, a mai napig rengeteg vitát szül, mennyire hasznosak a napelemek az emberiség számára, illetőleg mennyire károsak, már ha azok. Többen azért látják benne az ördögöt, mert már jó pár ember vesztette életét, miközben napelemet próbált felszerelni a házára, de elvesztette az egyensúlyát és lezuhant a tetőről. Mindennek ellenére felhasználására megannyi példát hozhatunk. Az űrkutatás, távközlés és a műholdak a napelem első megjelenési helyei, mivel először ott alkalmazták, ahol nem volt lehetőség hozzáférni más energiaforráshoz. Használják már a vízszivattyúzás segítéséhez, vagy öntözéshez, de ugyanúgy a köztéri világítás megoldásához is, elsősorban épületeknél és kertekben. A közlekedésben, földön, vízen és levegőben is egyaránt elterjedt már a napelemek használata, de a telekommunikációban, a szórakoztatóiparban, kisebb játékok működtetőjeként is találkozhatunk vele. Egy-egy iparilag fejlett országban villamos erőműveket is működtetnek napelemmel. Nem is gondolnánk, de egyre több a napelemmel működő, mindennapi használatban lévő cikkek száma is. Ezek közül sok olyan van, amelyek munkahelyeinken is jó célt szolgálnak. Vegyük sorra ezeket!
1. Napelemes számológép: Rengetegen végeznek olyan munkát, ahol számolni kell és bizony sokszor sokkal kényelmesebb, ha azt számológépen végezzük, hiába van minden számítógépbe is egy számológépes alkalmazás. Hogy ne kelljen mindig az elemekkel szenvedni, amik aztán, ha lemerülnek, nem kerülhetnek akárhova, hiszen szelektíven kell gyűjteni, egy napelemes számológép sok problémát megoldhat. Csak ne felejtsük el néha napos helyre tenni, hogy feltölthessen!
2. Napelemes kerti lámpa: Hát nem praktikus?! Napközben feltöltődik energiával, este pedig világít. Így, ha késői órákban hagyjuk el a munkahelyet, vagy későn érünk haza, sem kell a sötétséggel küzdenünk, vagy a kinti lámpa kapcsolójával szenvedni.
3. Napelemes töltő: USB kábel segítségével, valamint beépített napelemeken keresztül tölthető. Az így szerzett áramot a töltő képes átadni a mobiltelefonnak, vagy bármilyen más hordozható eszköznek. Így az autóban és útközben is tölthető, valamint, ha esetleg minden konnektor foglalt lenne az irodában, elég csak előkapni ezt a szerkentyűt és minden probléma megoldódott.
4. Napelemes óra: Az idő pénz! Órára aztán mindig szükség lehet a munkahelyünkön, s mivel az is hasonló problémákkal terhelt az elem miatt, mint a számológép, célszerű egy napelemes órát beszerezni. Két legyet egy csapásra!
5. Napelemes mérleg: Több fajtája létezik, van levélmérleg, postamérleg és csomagmérleg is, a lényeg ugyanaz. Elemekre és elemcserére többet nincs szükség. A jobbak a többletenergiát elraktározzák és rosszabb fényviszony esetén felhasználják azt.
6. Napelemes táska: A napelemmel ellátott táska alkalmas lehet bármilyen készülék, akár mobiltelefon, fényképező, vagy laptop töltésére is, csak rá kell csatlakoztatni a tölteni kívánt eszközt.
Különböző, az irodában szükséges cikkeken túl, sok helyen épületek tetejére is szereltetnek fel napelemet. Bár ez a része meglehetősen drága, ha a hely olyan adottságokkal rendelkezik, nem kevés összeg megspórolható a villanyszámlából.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: