B2B - beszerzésről mindenkinek

Szelektívhulladék-gyűjtés otthon és az irodában

A szelektívhulladék-gyűjtés haszna ma már mindenki számára ismert, az otthonra vagy a munkahelyre kapható tárolók pedig hozzásegítenek bennünket ahhoz, hogy jobban odafigyeljünk arra, hova dobjuk a szemetünket.

A hulladékgazdálkodás akkor képes a természeti erőforrásokkal való takarékosságot szolgálni, ha a hulladékot minél inkább képesek vagyunk szétválogatni, és minél nagyobb hányadát újrahasznosítani. A háztartásban termelődő szemétből újrahasznosítható a papír, a műanyag, a fém és az üveg. Folyamatosan nagy mennyiségben használunk fel, majd hajítunk ki dobozokat, újságokat, flakonokat – ha ezeket külön gyűjtjük és dobjuk ki, az egy meglehetősen könnyű módja annak, hogy mi is tegyünk valamit a környezetünkért. Néhány apróságra viszont érdemes odafigyelni.

Szelektív szemetesekElőször is, a szelektív hulladékoknak nem képezi részét az élelmiszer, azaz amellett, hogy nem szabad ételmaradékot ide dobni, műanyag csomagolást, üdítős üvegeket elmosva, kiöblítve kell a tárolókba rakni. A használt zsebkendőt, szalvétát nem lehet újrahasznosítani, így nem számít, hogy papírból vannak, ezeket a sima szemetesbe kell dobnunk. Az üdítős dobozok kupakja ugyan egyértelműen műanyag, de maga a doboz kombinált – ezt aszerint kell a papíros vagy műanyagos kukába dobni, hogy mi van ráírva. Sok helyet megspórolhatunk, ha a flakonokat, dobozokat összenyomjuk. Végül a veszélyes hulladékokat, gyógyszereket, elektronikai hulladékokat, elemeket külön kell gyűjteni, ezek nem számítanak szelektív hulladéknak.

Ha mindezzel tisztában is van valaki, sokakat elriaszt a szelektív szemétgyűjtés látszólagos bonyolultsága. Ma már nagyon sok házhoz, háztömbhöz külön kukák tartoznak, így az nem lehet szempont, hogy nincsenek a közelben hulladékgyűjtő szigetek. Tény, hogy a munkahelyi szelektív szemétgyűjtésnek, akármilyen lelkesen fogadják az ötletet a kollégák, lehetnek akadályai, ha az épülethez nem tartoznak megfelelő szemetesek. Ebben a környezetben leginkább papírhulladék termelődik nagy mennyiségben, ezt le lehet adni papírgyűjtéseken, illetve léteznek olyan cégek is, amelyek felvásárolják. Ilyenkor figyelni kell arra, hogy milyen adatok, információk szerepelnek a lapokon. Mi legyen viszont akkor, ha vannak ugyan kukák, de azok éppen betelnek, egyáltalán milyen lehetőségek vannak a szelektív szemét átmeneti tárolására? Nyilván senki nem fog minden egyes nejlonzacskóval elbattyogni az utcai kukákig, a különböző bevásárlószatyrok, dobozok használata pedig otthon még csak-csak elmegy, de az irodában egyrészt nem esztétikus, másrészt egy szekrénybe rejtve nincs szem előtt, és így mindenki megfelejtkezik róla.

Szerencsére egyre több helyen lehet kapni olyan kisebb szelektív hulladékgyűjtő tartályokat, amikben otthon vagy a munkahelyen is egyszerűen tudunk szétválogatva szemetet gyűjteni. Bizonyos típusokból elég egy tárolót megvenni, annak beépítve több különböző rekesze van, de ha több helyre van szükség, külön vásárolhatunk egy-egy kukát a műanyagnak, papírnak, stb. Az otthonra gyártott szemetesek között is vannak olyanok, amelyek más-más színű fedéllel árulnak a különböző típusú szelektív szemétnek megfelelően. Ezen kívül kaphatóak olyan tartályok is, amelyek maguk is újrahasznosított anyagból készültek. Ez aztán az igazi környezettudatosság!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!